منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • آیا FTP امن است؟ تفکیک کامل میزبانی FTP و اگر برای شما مناسب است

آیا FTP امن است؟ تفکیک کامل میزبانی FTP و اگر برای شما مناسب است

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
آیا FTP امن است؟ تفکیک کامل میزبانی FTP و اگر برای شما مناسب است

در سطح جهانی، در اطراف روزانه 30000 هکر وارد وب سایت ها می شوندو در سال 2020، 64 درصد از شرکت ها در سراسر جهان تجربه کرده اند حداقل یک نوع حمله سایبری. تعجبی ندارد که بپرسید آیا FTP امن است. گزینه های مختلفی برای اشتراک گذاری فایل وجود دارد – FTP، SFTP، FTPS، HTTPS، EFSS، سیستم همکاری، از جمله، بسیاری از شرکت ها به طور پیش فرض از FTP (پروتکل انتقال فایل) استفاده می کنند، اما آیا این یک دهه به اشتراک گذاری فایل می رسد؟ بی خطر؟ ما بررسی خواهیم کرد که FTP چیست، چرا از آن استفاده کنید اگر برای کسب و کار شما مناسب است، و چگونه از کسب و کار و داده های آن در برابر نقض محافظت کنید.

FTP چیست؟

پروتکل انتقال فایل (FTP) یک پروتکل شبکه است برای انتقال فایل ها بین رایانه های موجود در وب استفاده می شود، کاربرانی که به آنها اجازه دسترسی داده شده است می توانند فایل ها را به یک سرور FTP که به عنوان میزبان/سایت FTP شناخته می شود، دریافت و انتقال دهند.

ftp ارائه می دهد قابلیت انتقال فایل بدون رمزگذاری اولیهس برای اتصال کاربران در اینترنت. این گزینه به اشتراک گذاری فایل که در سال 1971 توسعه یافت و به طور کامل در دهه 90 مورد استفاده قرار گرفت، اکنون یک هنجار در گذشته است و با SFTP و SSH جایگزین شده است.

نکته این است که FTP برای ایمن بودن طراحی نشده است و دارای آسیب پذیری های امنیتی زیادی است مانند:

  • بو کشیدن بسته ftp یک متن ساده است که به این معنی است خیر کد داده شده همه پخش‌ها، لاگین‌ها، گذرواژه‌ها و داده‌ها توسط هر کسی در شبکه قابل خواندن است.
  • حمله بی رحمانه. از آنجایی که FTP رمزگذاری نشده است، مستعد بررسی سیستماتیک گذرواژه‌های متداول استفاده شده توسط هکرها است تا زمانی که رمز عبور صحیح مطابقت داده شود.
  • آسیب پذیری های FTP ناشناس همه می توانند بدون نیاز به نام کاربری یا رمز عبور به سرورهای FTP قدیمی یا ناشناخته دسترسی داشته باشند.
  • دزدی بندری هکرها می‌توانند پورت باز بعدی را حدس بزنند یا از دستور پورت برای دسترسی بین‌المللی استفاده کنند.

FTP هیچ گونه تدابیر امنیتی برای بازدارندگی حتی بی تجربه ترین هکرها ارائه نمی دهد. جدا از این، طبق اتحادیه سازمان ها یا شبکه ها به دلیل کمبود امنیت نمی توانند از FTP استفاده کنند. در واقع، در سال 2017 FBI یک اخطار و هشدار صادر کرد. احتمال نقض داده ها در سیستم های مراقبت های بهداشتی برای سازمان هایی که از FTP استفاده می کنند.

چگونه داده های خود را ایمن کنیم

آسان است، از FTP استفاده نکنید. به طور جدی. پروتکل های دیگری مانند SFTP، FTPS و HTTP وجود دارد. SFTP (پروتکل انتقال فایل امن) آخرین نسخه امن FTP است.

راه های دیگر برای ایمن نگه داشتن داده های خود:

  • پروتکل خود را مرتباً به روز کنید. حملات پروتکل زمانی اتفاق می افتد که شما در به روز رسانی سیستم خود سهل انگاری کنید.
  • گواهی SSL (Secure Sockets Layer) را نصب کنید. SSL داده های وب سایت شما را رمزگذاری می کند.
  • از 2FA (احراز هویت دو مرحله ای) استفاده کنید. احتمال هک کردن سرور شما توسط هکرها را به حداقل برسانید.

قطعا زمان و مکانی برای استفاده از FTP وجود دارد. یک سرور FTP به شما امکان می دهد فایل های خود را سازماندهی کنید، به سایر کاربران اجازه دهید این فایل ها را از راه دور دانلود کنند، و همچنین به کاربران اجازه می دهد تا تعریف کنند که کاربران می توانند و نمی توانند با فایل های شما انجام دهند. اگر FTP را انتخاب می کنید، توصیه می کنیم سرور FTP خصوصی خود را داشته باشید با رمز عبور قوی به این ترتیب، می توانید فایل های خود را به راحتی و بدون نگرانی های امنیتی انتقال دهید.

با وجود نگرانی‌های امنیتی، FTP برای اشتراک‌گذاری فایل در دسترس است، اما برای بیشتر استفاده‌ها توصیه نمی‌شود. هنگام استفاده از FTP، مطمئن شوید که تمام پروتکل های امنیتی ممکن را دنبال می کنید و از گزینه های دیگری مانند HTTPS یا SFTP استفاده کنید.